Методи самостійної роботи з книгою
Мета: навчити
учнів користуватися навчальною, довідковою та додатковою літературою. Писати та
оформляти реферати, доповіді, конспекти.
Обладнання: довідники, словники, картотека, пам'ятки.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ.
Вивчення нового матеріалу.
Як
користуватися навчальною, додатковою і довідковою літературою?
1.
Використовуючи навчальну, довідкову і додаткову літературу, уточніть, що саме
вас цікавить.
2.
Подумайте, де найбільша можливість одержати відповідь на запитання, що вас
цікавить: у підручнику, довіднику чи додатковій літературі.
3.
Насамперед використані є підручник., потім — довідник, а тоді — додаткову
літературу.
4.
Відкриваючи книгу, спочатку прочитайте зміст і покажчик термінів, назв.
5.
Залежно від мети використайте такі види читання:
• читання-перегляд,
коли книжку переглядають швидко, зупиняючись на окремих: сторінках (мета
такого перегляду — перше ознайомлення з книгою, одержання певного уявлення про
зміст);
• вибіркове читання, або неповне, коли читають не весь
тексі, а тільки потрібні місця;
• читання з різних видів запису
прочитаного.
6. Відшукавши у книзі потрібний розділ, параграф чи
сторінку, не обмежуйтесь побіжним поглядом, а випишіть потрібну для себе інформацію,
виділіть основне, складні, план прочитаного.
Форма ведення записів.
План — це короткий перепік проблем, що
розглядаються в книзі. Він може бути простим, якщо в ньому зазначені .лише
основні запитання або складним, якщо поруч з основним є додаткові запитання.
Виписки
— це цитати (дослівне
відтворення думок автора книги/, або короткий. близький до дослівного.
виклад змісту погрібного уривку тексту. Виписувати з книги теоретичні положення,
статичні, хронологічні дані можна як у процесі читання, так і по його
завершенні. Цитату обов'язково брані у лапки, а на кожну виписку1 давати
посилання на джерело. Для полегшення наступної систематизації виписок їх краще
робити на окремих аркушах, каталожних картках або перфокартах.
Конспект
— це короткий
письмовий виклад змісту книжки, статті, лекції тощо. Він має бути набагато
менший, ніж сама книжка чи стаття. Під час конспектування не слід зловживати
скороченням слів, а якщо скорочувати їх. то за загальними правилами; думки
слід викладати стисло, своїми словами, виписуючи лише найголовніше і
найсуттєвіше, не допускати повторень. Коли використовуються цитати, обов'язково
зазначається сторінка, з якої вона виписана. Особливо важливі думки в конспекті
варто підкреслювати. Бажано залишати поле для додаткових записів.
Тези — стислий виклад основних ідей прочитаної
книги.
Анотація — коротка характерне прочитаного, яка
дає загальну уяву про його виклад, зміст та призначення. Скласти її краще після
прочитання всієї книги.
Резюме
— короткий заключний
виклад наукового повідомлення.
Реферат — короткий виклад змісту книги, наукової роботи або результатів вивчення
Наукової проблеми в письмовому викладі або у формі публічного виступу.
Як
писати реферат.
1. Вивчити тему.
2. Підібрані літературу:
а) документи,
першоджерела;
б) монографії,
довідники, збірники;
в) газетні та
журнальні матеріали.
3. Ґрунтовно вивчити літературу. Читаючи
книги, необхідно робити виписки цитат, основних думок.
4. Скласти список розділів, який може і
бути планом реферату.
5. Продумати план реферату, можливе його
розширення.
6. Систематизувати опрацьований матеріал.
7. Остаточно продумати та уточнити план реферату.
Обов'язково включити в план актуальність темп і її значення.
8. Написати реферат.
9. У кінці реферату слід подавати список
використаної літератури.
10.Бібліографічний опис джерела списку
літератури подається за такими
правилами:
• для
книг слід вказати прізвища та ініціали авторів, назву книги, підзаголовкові
дані, місце і назву видавництва, рік видання, кількість сторінок;
• для
журнальних статей зазначають прізвища та ініціали авторів, повні назви статей,
назву журналів, роки, номери, томи, випуски, сторінки;
• для статей із книг та неперіодичних
збірників повинні бути зазначені прізвища та ініціали авторів, назви статей,
видань, у яких вміщені статті, місця видань, видавництва, роки видань,
сторінки.
Тобто
потрібно згадати попередні уроки, а саме бібліографічний опис книги, книжної
статті, журнальної статті.
ІV. Домашня завдання. Написати реферат