Урок розвитку зв'язного мовлення з української мови в 2 класі
Меню сайта

Форма входа

Категории раздела

Поиск

Календарь
«  Июнь 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Статистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0

Отдел образования Администрации г. Кировска ГБОУ ЛНР Кировский методический кабинет Организация - участник Конкурса им. В.И.Вернадского Баннер Общее-Дело.рф Организация - участник Конкурса им. В.И.Вернадского
Приветствуем Вас, Гость · RSS 25.06.2025, 05:35

Додаток 4. Урок розвитку зв'язного мовлення з української мови в 2 класі

Тема: Художній опис синички.


Мета: - вчити складати художній опис пташки українською мовою;
   - формувати навички грамотного оформлення запису тексту у зошитах;
   - формувати комунікативну компетентність учнів;
   - розвивати навички усного і писемного мовлення;
   - збагачувати словниковий запас;
   - виховувати дбайливе ставлення до природи, зокрема, до птахів узимку.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: малюнки з зображенням птахів, що зимують у нас, мультимедійна презентація, іграшка-синичка, запис на дошці.

Хід уроку

І. Організація класу.(1 хв)
   - Давайте усміхнемося один одному. З доброю усмішкою можна починати роботу. Урок наш незвичайний, бо до нас завітала гостя. А яка саме, ви скоро дізнаєтеся.

ІІ. Актуалізація знань про зимуючих пташок.(5 хв)
1. Вступна бесіда (2 хв)( Демонструється слайд № 2 )


- Відгадайте загадку: Сніг на полях, лід на річках, віхола гуляє. Коли це буває? (Взимку).
   - За якими прикметами ми з вами впізнаємо зиму? (Дні стали короткі, а ночі довгі; земля вкрилася білим снігом; мороз за щічки щипає; пташки відлетіли і не чути їхнього співу, тільки інколи бачимо, як сваряться горобчики...)
   - А ось ще одна загадка. (Демонструється слайд № 3)


Прилетіли гості.
Сіли на помості,
Без сокири, без лопати
Поробили собі хати ( Пташки)
   - Коли прилітають пташки?
   - А яка пора року зараз? (Зима)
   - Що сталося? Куди поділися птахи?
   - Чому більшість птахів відлетіла у вирій?
   - Які птахи і чому не відлетіли?
   - Як живеться пташкам взимку? Чому?
   - Чому говорять, що птахи – наші друзі? (Гарні, безпомічні, частина світу, що нас оточує; співом і красою радують нас; знищують комах, зерна бур'янів, очищають природу від шкідників).
   - Правильно. Птахів здавна називають санітарами лісів, полів. Синичка – з'їдає за день комах стільки, скільки важить сама. Підраховано, що пара синиць оберігає плодовий сад на сорок дерев. Шпак – тільки за сніданок поїдає 50-60 комах. Ластівка – за літо з'їдає до мільйона комах. Ось чому треба бережно ставитися до пташок. А скільки казок, загадок, віршів і навіть картин та музичних творів присвячено їм!
2. Гра «Опиши пташку»(3 хв) (Демонструється слайд № 4)


- А тепер, діти, скажемо, за якими ознаками ми можемо впізнати цих пташок. (Діти виходять до дошки, показують пташку і говорять):
Горобчик сіренький, метушливий, часто заглядає до нас у кімнату.
Снігур прилітає з першим снігом. У нього червоні грудки.
Дятел має довгий хвіст, міцний дзьоб, червону латочку на голові та біля хвостика.
Сорока – білобока, чорні хвостик і голівка.
Ворона – чорна, кричить кар-кар.(Демонструється слайд № 5)


Аж ось прийшла пора дізнатися і про нашу гостю.
   Пташечка маленька,
   Жвава, легкокрила,
   У садочок взимку
   Зрання прилетіла.
   Тенькає завзято
   Пташка невеличка.
   Як цю гостю звати,
   Знаєте?
      (Синичка)

ІІІ. Повідомлення теми уроку(1 хв)
   - Сьогодні на уроці ми будемо складати українською мовою художній опис синички. Як ви гадаєте, що це означає? (Треба описати синичку. Яка вона є, але не просто описати, а ввести в якусь чарівну казку, розповідь, ситуацію, ніби все це змалювати словами).

ІV. Робота над темою уроку.(29 хв.) (Демонструється слайд № 6)


1.В гостях у синички. (1,5 хв)
   - Яка синичка? (маленька, невеличка, вертлява, співуча, ввічлива, жовтогруда, метушлива, грудки – жовтенькі з білою смужкою, крильця і голівка – синенькі, хвостик – зелений)
   - А тепер,синичко. Розкажи, як тобі живеться?
   Скільки тут пташок співало,
   Веселилося щодня,
   Коли сонце пригрівало
   І літала комашня.
   Кожний кущик, кожну гілку
   Обсідали залюбки,
   Щоб не шкодили ніскільки
   Їм зажерливі жуки.
   Сили в крильцях не жаліла
   Кожна пташка – ой-люлі,
   І комах, і гусінь їла
   На зеленому гіллі.
   А тепер кругом зима –
   Ні комашечки нема. (Стасюк М. )
2. Хвилинка-цікавинка. (0,5 хв)
(Демонструється слайд № 7)


Синиця – невелика за розміром пташка. Вона має жовтувато-зелену спинку, жовтий животик з широкою чорною смугою на грудях. Частина голови, боки і шия блискучо-чорні, крила сірувато-блакитні. Хвіст у неї чорний. Довжина тіла сягає 13-16 см. Живляться синиці комахами та їх личинками,насінням дерев, ягодами. Люблять м'ясо та сало, якими їх підгодовують люди. Синиці – корисні птахи. Цілий рік знищують вони у лісах та садах комах-шкідників.
3. Продовження гостювання у синиці.(1 хв)
   Не чути свисту-щебету
   У нашому саду.
   Невже звикать до шепоту
   В пташиному роду?!
   Давайте обміркуємо, обдумаємо все.
   Ми лихо прорахуємо,
   Що нам зима несе.
   Мені ж оце ввижалися
   Не лиш морози злі,
   А й друзі, що зосталися
   У птахів на землі.       (Головко З.)
(Демонструється слайд №8 )


- Чим ми можемо допомогти пташкам взимку?
   - Чому синичок називають друзями саду?
   - Доберіть до слова « друзі» синоніми. (Товариші, приятелі, подруги)
   - Яких птахів – друзів саду ви ще знаєте?
   - Діти, скажіть, що любить синичка з їжі? (Сало).
   - А горобчик? (Крихти, насіння).
   - А снігур? (Ягоди горобини).
4. Підготовка до опису.( 2 хв) ( Демонструється слайд № 9 )


- А що ви можете взагалі сказати про синичку, які яскраві слова використаєте?
(Синичка – невеличка, жовтогрудочка, трудівниця, знищує комах, тулиться ближче до житла людей).
- Які прикметники треба використати, щоб описати синичку? Яке у неї пір'ячко? (Трішки сіреньке, жовтеньке, біленьке).
- Який у неї хвостик? (Ніби трикутник загострений).
- А дзьобик? (Маленький, гостренький).
- А ніжки? (Тоненькі). А хто з вас чув, як вона співає? Ось послухайте. (Звучить грамзапис голосу синички).
5. Зразок опису синички (читає учитель).(2 хв) (Демонструється слайд № 10 )


- А тепер послухайте уважно, я хочу прочитати вам опис синички, який склала одна дівчинка. А ви потім скажете, чи повірили цій розповіді, чи викликала вона у нас якісь почуття?
   Синичка
Синичка сиділа на тонесенькій гілочці, що схилилася від її ваги. Зовні трішки схожа на горобчиха, тільки тільце мовби трішки витягнуте, пір'ячко яскравими барвами переливається на сонці. Оченята чорні, жваві. Як співала, злегка пишалася собою, трішки, підняла крильця, широко відкрила тонкий дзьобик, у якому, ніби сердечко в дзвонику, бився гострий язичок. І все її крихітне тільце тремтіло й здригалося… (Учні висловлюють свої думки).

Фізкультхвилинка (1 хв) ( Демонструється слайд № 11 )


Вчитель: - Я – Мороз, я стужу все.
   І старе! І молоде!
   Я вас зараз перейму.
   Руки й ноги припечу!
Діти: - Ото лютий дідуган! ( Помахують пальчиком)
   А ми всі підемо в тан. ( Кружляють)
   То навприсядки ногами, ( Присідають)
   То на вітряки руками. ( Колові рухи руками)
   Станем тупати, скакати,
   Дріботіти, танцювати.
   І до себе – го-го-го! ( Повороти головою)
   Приступити не дамо. ( Я. Морська)
6. Робота в групах. (6 хв) ( Демонструється слайд № 12 - 14 )

      

- Тепер подивіться на дошку. На дошці запис.
Для І групи написаний початок, який можна використати у своїй творчій роботі.
Ось на площі сидить синичка. Вона…
Для II групи записані деякі слова, які допоможуть у роботі.
Жваві оченята, дзвінка пісенька цізі-цізі-цінь, легенькою зграйною, птичка-невеличка, жовтогрудочка, трудівниця.
Для III групи написаний текст, тільки треба дописати потрібні слова замість крапок.
Цю пташку зустрінеш і в …, і в … . Вона така …, все … співає Тільце у неї…, дзьобик…, ніжки… .
Зимою вона обов'язково підлетить до …. Постукає дзьобиком, нагадає, що надворі …і їжі немає.
рупп влітку синиць не руппа. Б'ються… від гнізда до яблунь. Гусінь …. Діток….
Слова для довідок: місто, село, весела, пісні, крихітне, гостренький, тонесенькі, вікно, холодно, пташки, збирають, годують.
7. Запис у зошитах. Індивідуальна допомога учням. ( 14 хв) ( Демонструється слайд № 15 )


V. Підсумок (4,5 хв)
1. Читання описів окремими дітьми за групами. ( 3 хв)
2. Бесіда. ( 1,5 хв) ( Демонструється слайд № 16 )


- Чи сподобався вам сьогоднішній урок? Що можемо пообіцяти птахам?
- Ось обіцянка поета:
   Ніколи не зробимо шкоди
   Ми пташці у ріднім краю.
   Нехай заселяють природу –
   Співають для нас у гаю.
   Ми – друзі і вірні, і щирі,
   Бо ми бережем повсякчас
   Пташок, що літають у вирій,
   І тих, що зимують у нас.
      (Стасюк М.)
VІ. Домашнє завдання.(0,5хв)
- Скласти опис снігура.

Создать бесплатный сайт с uCoz © 2025